„Słoneczne zabawy” – propozycje kreatywnych i twórczych zabaw dla dzieci przedszkolnych


Zabawa jest pierwszą formą uczenia się i rozwoju człowieka. To ona jest jednym z wielu czynników integrujących ludzi w każdej grupie wiekowej. Dostarcza też wielu bodźców do komunikowania się dzieci oraz doskonalenia mowy.
W zabawie działamy, angażujemy się zmysłami, doświadczając przy tym radości, przyjemności i pozytywnych emocji.

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo twórcze, lubią zabawy i zajęcia wymagające nakładu energii, kontaktu w grupie, tworzenia nowych sytuacji, wykorzystywania różnych pomocy. Środowisko edukacji wczesnoszkolnej musi być miejscem, w którym dziecku stwarza się warunki do różnego typu działalności, w tym muzycznej, plastycznej, teatralnej bądź ruchowej a także jest to miejsce, gdzie dziecko doskonali swoją mowę i umiejętności komunikacyjne.

Proponowane zabawy, to ponad trzydzieści sprawdzonych, kreatywnych działań z dziećmi. Zawierają one elementy integracji, muzyki, ruchu, rytmiki, muzyki, komunikacji, doskonalenia narządów mowy. Wszystkie, poniżej przedstawione, zabawy pochodzą z moich publikacji: „Jarmark logopedyczny”, „Chodźmy się bawić”, „Witajcie w krainie zabawy” oraz „Zapraszamy do zabawy”.

Zapraszam do zapoznania się z propozycjami zabaw.

Mariola Malkiewicz, doradca metodyczny ds.wychowania przedszkolnego.