O Mitologii słów kilka… – materiały dydaktyczne dla nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych.

Mitologia grecka zajmuje w kanonie lektur bardzo ważne miejsce. Mity o Syzyfie, Prometeuszu, Demeter, Detalu i Ikarze, Orfeuszu i Eurydyce czy mit o powstaniu świata są omawiane na lekcjach przez wszystkich polonistów.

Niestety, bardzo często na tym kończy się szkolna przygoda uczniów z mitologią, a szkoda, gdyż jest to jedna z niewielu lektur, do czytania której nie trzeba specjalnie nastolatków zachęcać.

Może warto zastanowić się, czy zlecić uczniom przeczytanie całej greckiej mitologii czy zrobić to stopniowo. Zanim zaproponujemy uczniom lekturę, zadajmy im dwutygodniową pracę domową: ci, którzy mają takie możliwości, w swoich domowych komputerach stworzą specjalne foldery, do których ściągną z Internetu ciekawe pliki na temat mitologii. Już w trakcie wykonywania tego zadania może część uczniów sama sięgnie po zbiór mitów.

Poniżej znajdują się tematy lekcji poświęcone poznawaniu mitologii. Nie ma wśród nich konspektów zajęć poświęconych podstawowym mitom – te bowiem każdy polonista realizuje na swój sposób. Podane propozycje ujmują mitologię całościowo, a przy tym, pokazują ją w trochę innym świetle. Prezentowane lekcje można przeprowadzić, np. w klasie VI szkoły podstawowej.

Całość artykułu dostępna do pobrania.