Nauka języka angielskiego metodą immersji

Czy nauka angielskiego metodą immersji jest skuteczna? Immersja językowa to najkrócej mówiąc zanurzenie się w języku, aczkolwiek ta definicja może dotyczyć różnych rodzajów immersji jako metod nauczania.

Pierwsza z nich to immersja językowa jako metoda nauczania np. w szkole (znana również pod innymi nazwami takimi jak CLIL – Content and Language Integrated Learning czy też FLIP – Foreign Language Immersion Program), druga to immersja językowa jako otaczanie się językiem obcym.

Metoda immersji uznawana jest za jedną z metod odnoszących najwięcej sukcesów w zakresie nauczania języka obcego. Wpływ na to ma posługiwanie się językiem w trybie ciągłym, jako narzędziem, pozwalającym na poznawanie świata, nie zaś jedynie traktowanie języka jako celu nauczania samego w sobie. Założeniem jest odtworzenie warunków przebywania w kraju, w którym używa się języka docelowego, czym jest np. stała ekspozycja na dany język obcy. Uczniowie w zasadzie „nie uczą się” języka obcego, lecz doświadczają go w prawdziwych sytuacjach życiowych, co przynosi znakomite efekty.

Immersja językowa jest uważana również za jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w nauczaniu dzieci. Wprowadzamy dziecko w świat języka obcego, bez wyjaśnień w języku ojczystym. Dzięki temu dzieci poznają nowy język intuicyjnie, obserwują uważnie otoczenie i sytuacje, których opis w danym języku przyjmują naturalnie. Można powiedzieć, że proces ten przebiega analogicznie do poznawania języka ojczystego.

A zatem… uczyńmy nasze lekcje, które dla większości uczniów są jedynym zorganizowanym procesem uczenia się języka angielskiego, maksymalnie efektywnym spotkaniem z tym językiem. W sytuacji szkolnej to nauczyciel jest „dostawcą” języka w określonej formie i ilości. Językiem komunikacji na lekcji powinien być język nauczany. Jeśli przyjmiemy tę zasadę już na początku nauczania – przedszkole, klasy I-III, zyskamy uczniów, którzy będą oswojeni i osłuchani z językiem angielskim, a etap produkcji językowej będzie dla nich łatwiejszy.

Szkoła to nie wszystko, warto jest wskazać uczniom sposoby immersji językowej, które pomogą im w nauce języka angielskiego poza szkołą. Jak zatem zanurzyć się w języku, ale bez wyjeżdżania za granicę? Rady dla naszych uczniów:

  • czytaj książki po angielsku
  • czytaj artykuły i czasopisma po angielsku
  • oglądaj seriale po angielsku (na przykład na Netflixie)
  • włącz anglojęzyczne napisy podczas oglądania filmu
  • słuchaj anglojęzycznych podcastów
  • zmień język w komputerze i telefonie
  • słuchaj muzyki po angielsku
  • sprawdzaj słowa ulubionych piosenek np. lyricstraining.com
  • graj w anglojęzyczne gry
  • szukaj przepisów kuchennych po angielsku

Podsumowując — czy nauka angielskiego metodą immersji jest skuteczna? Zdecydowanie tak, ponieważ immersja to przyswajanie języka w żywej formie – bez zapamiętywania pojedynczych słówek czy struktur gramatycznych, a takie podejście ma ogromne znaczenie dla całościowego zrozumienia języka. Częste i długotrwałe słuchanie i mówienie po angielsku angażuje kilka zmysłów jednocześnie. Z czasem nauka przychodzi coraz szybciej i łatwiej, a zapamiętywanie słówek, wyrażeń, zwrotów gramatycznych następuje intuicyjnie, ponieważ nie są wyrwane z kontekstu. Co istotne, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych – metoda jest bowiem dostępna dla wszystkich.

Maria Chodakowska-Malkiewicz, konsultant ds. języka angielskiego i europejskich programów edukacyjnych.