Jesienne „Książki na kolanach” (w tłumaczeniu dosłownym)

Na przełomie października i listopada "Świetliki" z klasy drugiej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, projektowały swoje pierwsze lapbooki o tematyce jesiennej. Dzieci zostały zapoznane ze sposobem wykonania lapbooka.

Uczniowie w oparciu o doświadczenia, obserwacje świata przyrody, udział w cyklach tematycznych: „Jesienne zbiory”, „Listopadowa aura”, „Las jesienią” gromadziły materiały niezbędne do wykonania lapbooka. Swoją wiedzę pogłębiały oglądając filmy edukacyjne, uczestnicząc w zabawach badawczych, oraz poszukując ciekawostek przyrodniczych w dostępnych źródłach.

Lapbook to rodzaj książki z dużą ilością zakładek, kieszonek, kopert, karteczek składanych w harmonijkę, kwiatki, trójkąty, które zawierają informacje na określony temat - tu zmiany zachodzące w świecie roślin, zwierząt, ludzi wraz z nadejściem jesieni.

Lapbook zawierał interaktywną przestrzeń na rysunki, opowiadania i zdjęcia. Zaangażowanie i zaciekawienie nową techniką pracy skutkowało powstaniem ciekawych i niepowtarzalnych „książek na kolanach”.

Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości uczniów powstały kolorowe i niezwykle różnorodne albumy poświęcone jesiennym zmianom zachodzącym w przyrodzie. Praca nad nimi rozwijała kreatywność, pomysłowość i koncentrację Świetlików. Tworzenie lapbooków było doskonałą okazją do współdziałania całej grupy świetlicowej, wymianą pomysłów i poglądów pomiędzy dziećmi. Ich wiedza została uporządkowana, a planowanie i projektowanie graficzne było pomysłem na wspólne i ciekawe spędzanie czasu w świetlicy ZPSM.

Finał pracy Świetlików można zobaczyć w fotorelacji. Zajęcia przeprowadziły nauczycielki: Katarzyna Adamska i Ewa Kałabun