Zielona edukacja – twórcze ogrody

„Warto zobaczyć - warto przeżyć” to cykliczny konkurs organizowany przez Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Konkurs jest kierowany do dzieci z przedszkoli z powiatu elbląskiego.

Ideą konkursu jest, zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań w edukacji przyrodniczej, które rozbudzają dziecięcą ciekawość, dostarczają wiedzę i stanowią ekscytującą zabawę w okresie wiosenno-letnim. Od kilku lat mottem przewodnim konkursu są ogródki przedszkolne. Zaczęliśmy w 2014 r. od hasła: „Dzień Polskiej Niezapominajki – ożywiamy przedszkolne ogrody”. Zachęcamy w ten sposób nauczycieli do twórczego wykorzystania ogrodów przedszkolnych w edukacji przyrodniczej dzieci w celu rozwijania w nich pasji badawczych.

Powoli, nieśmiało zaczęły rozkwitać ogródki przy przedszkolach w Elblągu, Pasłęku, Gronowie Elbląskim, Tolkmicku i Węzinie. Entuzjazm nauczycielek, które podjęły się wraz z dziećmi uczestniczyć w konkursie, zachęcił nas do zorganizowana w roku 2015 wizyty studyjnej w Przedszkolu nr 20 w Olsztynie, które słynie z niekonwencjonalnych rozwiązań na terenie przedszkolnym. To był dobry pomysł, który zaowocował kontynuacją ogrodniczej tematyki konkursowej. Tegoroczny temat: „Zielona edukacja – twórcze ogrody” stał się zwieńczeniem kilkuletnich działań i projektów dzieci, nauczycieli i rodziców. Ich wspólna praca, zaangażowanie i entuzjazm dają już widoczne rezultaty. Ogrody w naszych przedszkolach są kwitnące, badawcze i służą kreatywnej zabawie!

Umieszczone prezentacje z realizacji projektu „Zielona edukacja – twórcze ogrody” są przykładami Dobrych Praktyk godnych naśladowania. W tym roku nagrody z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie otrzymały następujące elbląskie placówki:

Mamy również nadzieje, że konkurs jest doskonałą okazją uświadomienia dzieciom i ich rodzicom potrzeby ochrony zagrożonych zasobów Ziemi i w przyszłym roku włączą się do udziału w konkursie pozostałe placówki powiatu elbląskiego.

Marlena Szwemińska
Konsultant ds. pedagogiki specjalnej i integracji