Weekend z ptakami

weekend.ptaki_05W sobotę, 1 października ponad 30-osobowa grupa nauczycieli oraz około 160-osobowa grupa uczniów z Elbląga i okolic wraz z konsultantkami W-MODN: Wiesławą Kamińską i Janiną Meller, wybrała się na Mierzeję Wiślaną, aby obserwować jesienne migracje ptaków. Zorganizowany przez Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej wyjazd na zajęcia ornitologiczne był naszym wkładem w obchody Europejskich Dni Ptaków.

W pierwszy weekend października nauczyciele i uczniowie z 4 szkół wzięli udział w tzw. Ptasim Pikniku w Krynicy Morskiej zorganizowanym przez Nadleśnictwo Elbląg. Mimo, że już po raz szósty wzięliśmy udział w Ptasim Pikniku zainteresowanie imprezą nie osłabło, a wręcz przeciwnie z roku na rok grono osób zainteresowanych ornitologią powiększa się, co świadczy o wysokiej wartości merytorycznej i organizacyjnej przedsięwzięcia. Miejsce obserwacji nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ przez Mierzeję Wiślaną przebiega jeden z najważniejszych szlaków ptasich wędrówek. Jak podają ornitolodzy, nad Mierzeją Wiślaną przelatuje najwięcej ptaków w Polsce. Jesienią można tu obserwować miliony ptaków udających się ze wschodu Europy i Azji do ciepłych krajów.

Z Elbląga wyruszyliśmy rankiem. Już w autokarze uczestnicy szkolenia mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o ptakach i fenomenie ptasich migracji nad Mierzeją Wiślaną rozwiązując przygotowaną na tę okazję, jak się okazało dość trudną krzyżówkę. Po przyjeździe na miejsce i dokonaniu rejestracji wszyscy ambitnie udali się na przygotowane stoiska edukacyjne w celu aktywnego uczestnictwa w quizach, grach, konkursach, gdzie każdy sukces edukacyjny był nagradzany wspaniałymi pomocami do prowadzenia zajęć o ptakach, takich jak: książki i zeszyty edukacyjne, gry, plakaty, foldery, podkładki oraz inne „ptasie gadżety”.

Podczas aktywnych zajęć uczestnicy samodzielnie budowali budki lęgowe dla ptaków. Mieli możliwość zapoznania się z metodami odłowu i obrączkowania ptaków wędrownych. Ćwiczyli swoje umiejętności w rozpoznawaniu różnych gatunków ptaków w naturze, na modelach, ilustracjach i po wydawanych głosach.
Nad Bałtykiem obserwowaliśmy liczne przeloty ptaków migrujących oraz żerujące ptaki nadmorskie. Na Górze Pirata natomiast obserwowaliśmy i liczyliśmy ptaki migrujące nad Zalewem Wiślanym.

Zorganizowany wyjazd był doskonałą okazją do poznania różnych organizacji pracujących na rzecz ochrony przyrody i środowiska oraz do wymiany doświadczeń między nauczycielami podczas biesiady przy ognisku.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni pozytywnych emocji, jakie daje bezpośrednie obcowanie z przyrodą, dodatkowo z pełnymi torbami pomocy dydaktycznych w godzinach popołudniowych powróciliśmy do Elbląga.
Dowóz nauczycieli i uczniów na ornitologiczne zajęcia terenowe był sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Wiesława Kamińska, kierownik ECEE