Z obserwacji jesiennych migracji ptaków – relacja ze Szkoły Podstawowej w Błudowie i Młynarach

Ptaszki, ptaki wędrowniki! Gdzie lecicie?
Do Afryki! Lecimy całą gromadą dalej, niż pociągi jadą! (…)

Stefania Szuchowa, Odloty

W sobotę 5 października pojechaliśmy autokarem do Krynicy Morskiej. Spotkaliśmy się po raz kolejny na Ptasim Pikniku na Mierzei Wiślanej, gdzie potwierdzono zjawisko migracji ptaków w natężeniu nienotowanym powszechnie w innych miejscach.

Każdy uczestnik na wstępie otrzymał kartę, na której zebrać należało potwierdzenia uczestnictwa w punktach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatorów oraz partnerów przedsięwzięcia. Całkowicie wypełniona karta brała udział w loterii. Z Ptasiego Pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Za wypełnioną kartę otrzymaliśmy gadżety edukacyjne w postaci plakatów, oraz magnesów ze zdjęciami ptaków. Karty uczestnictwa mobilizowały nas do aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach. Na Górze Pirata i nad morzem ornitolodzy opowiadali o awifaunie. Na piknikowej łące wzięliśmy udział w zajęciach przyrodniczo-leśnych. Nad wąskim pasem lądu Mierzei Wiślanej przelatywały tysiące ptaków (zięby, sikorki, grzywacze, gęsi). Ptaki nad Mierzeją leciały na niewielkiej wysokości stwarzając doskonałe warunki do ich obserwacji i podziwiania. Dzień był pogodny i słoneczny dzięki temu bardzo dobrze było widać ptasie wędrówki. Były momenty, że ptaki pojawiały się na horyzoncie jakby wynurzały się z wody. Słychać było ich odgłosy. Mieliśmy wyjątkową okazję do obserwacji ptaków i rozmowy ze specjalistami zajmującymi się ich ochroną, badaniem, liczeniem i obrączkowaniem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o ich życiu i zjawisku migracji. Atrakcją było samodzielne wykonanie budek lęgowych, które każdy z nas zabrał do domu. Podczas spaceru podziwialiśmy roślinność nadmorską a w centralnej części mierzei bór sosnowy z jałowcem pospolitym. Zebraliśmy dorodne szyszki, które posłużą nam do wykonania ludzików i jesiennych stroików. W runie boru sosnowego znaleźliśmy wrzos zwyczajny oraz borówkę brusznicę. Chłopcy chowali się na plaży za trawami. Jesteśmy zauroczeni widokiem z Góry Pirata. Podziwialiśmy Bałtyk i Zalew Wiślany. Bardzo smakował nam posiłek zjedzony na świeżym powietrzu i samodzielnie upieczona w ognisku kiełbaska. Wyjazd był dla nas wspaniałą lekcją i przeżyciem. Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie spędzić sobotę w pięknym otoczeniu i wspaniałym towarzystwie.

Wyjazd został zorganizowany przez Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, a sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Wycieczka była bardzo udana i już czekamy na następne spotkanie. W wycieczce i zajęciach uczestniczyło 40 uczniów.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Błudowie i w Młynarach
z opiekunami p. Aliną Iwanicką i Ireną Afranowicz