„Poznawaj świat wszystkimi zmysłami”. Wpływ zabaw sensorycznych na rozwój dziecka. Wybrane pomysły zabaw, dzięki którym świat przedszkolaka staje się ciekawszy.

Sensoryka to poznawanie świata i otaczającej rzeczywistości naszymi zmysłami. W czasie różnych zabaw, działań dzieci w swobodny sposób doświadczają miejsca, gdzie żyją, zdobywają nowe doświadczenia. Świat dla nich staje się ogromnym „miejscem do testowania i odkrywania”.

My dorośli mamy dużo doświadczeń w tym zakresie. Zdobywaliśmy je przez całe życie. Kojarzymy co jest dla nas przyjemne, nieprzyjemne, co lubimy a czego nie lubimy. Potrafimy powiedzieć, co jest miękkie, co ładnie pachnie a co brudzi ręce. Czasami już na myśl o czymś wzdrygamy się i spinamy np. wysoki dźwięk pisku pociągu lub gdy ktoś opowiada o smaku cytryny a nawet kiedy widzimy kawałek styropianu i szybę, od razu kojarzymy ten nieprzyjemny dźwięk. Potrafimy wyobrazić sobie miękkość i ciepło piasku nad morzem. Wiemy, że to wszystko na skutek naszych wcześniejszych doświadczeń.

Pełna wersja artykułu autorstwa Marioli Malkiewicz, doradcy metodycznego ds. wychowania przedszkolnego dostępna do pobrania.