Na ratunek Poli

"Profilaktyka Smyka” to kompleksowe działanie profilaktyczne policji naszego województwa funkcjonujące już od ponad roku. Pomysł na stworzenie fikcyjnej bohaterki — Poli, która na swoim przykładzie edukuje dzieci, zrodził się pod koniec 2020 r. w głowie kom. Jolanty Sorkowicz, policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.

Pola, prezentuje najmłodszym czytelnikom trzynaście niebezpiecznych sytuacji, w których tak naprawdę może znaleźć się każde dziecko. Fikcyjną bohaterkę z opresji ratuje bohater w niebieskim mundurze – policjant. O Poli można było nie tylko przeczytać, ale i o niej posłuchać z radiowych głośników. Co więcej, przygody tej niefrasobliwej dziewczynki trafiły na ekrany, a wszystko za sprawą policjantów, którzy stworzyli nagrania, na których czytają historyjki dzieciom. Na tym jednak nie poprzestano. Książeczka „Na ratunek Poli” stała się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Stworzone pakiety edukacyjne, w skład których weszły m.in. scenariusze zajęć, kolorowanki, dyplomy oraz pieczątka trafiły do szkół. Książeczka została przetłumaczona także na język ukraiński.

Pod koniec roku 2022 odbyła się w Urząd Wojewódzkim w Olsztynie gala podsumowująca w/w przedsiewzięcie. W uroczystym spotkaniu udział wzięli: nadinsp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Jolanta Piotrowska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Małgorzata Chochlajtner – reprezentująca Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Agata Urbańska i Alicja Guła - konsultantki Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, kierownictwo Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele oświaty, zaprzyjaźnionych instytucji oraz dzieci.