I Ty możesz zostać bohaterem

Celebrując 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości prezentujemy Państwu ciekawą propozycję zajęć świetlicowych z małymi dziećmi, które zrealizowały nauczycielki ZPSM w Elblągu panie Ewa Kałabun i Katarzyna Adamska. Poniżej sprawozdanie z przedsięwzięcia „I Ty możesz zostać bohaterem”.

W ostatnim tygodniu września 2018 r. uczniowie ze świetlicy szkolnej ZPSM w Elblągu wzięli udział w trzeciej Ogólnopolskiej Kampanii o tematyce historycznej BohaterON. Celem akcji, obok krzewienia postaw patriotycznych i wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, było przede wszystkim uhonorowanie i upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im życzeń.

Punktem wyjścia zajęć była próba odpowiedzi na pytanie: „Kto może być bohaterem?”. „Burza mózgów”, która nastąpiła doprowadziła do pewnych ustaleń. Często słyszymy o policjantach, żołnierzach, strażakach, którzy w swojej codziennej pracy narażają życie by ratować, bronić innych. Jednakże bohaterem może stać się każdy, również i my, wtedy kiedy mamy odwagę powiedzieć NIE, gdy ktoś namawia nas do czegoś złego lub wtedy, gdy stajemy w obronie innej osoby.

Na dalszym etapie dyskusji przeszliśmy do tematu bohaterów wojennych, którzy narażali swoje życie i zdrowie walcząc w obronie Polski. Do tej grupy należą uczestnicy Powstania Warszawskiego, wtedy bardzo często młodzi ludzie, a dziś już bardzo „wiekowi”. Dzięki filmom i fotografiom zamieszczonym w Internecie z tego burzliwego i tragicznego okresu w dziejach historii Polski, uczniowie zaznajomili się z okolicznościami powstańczego zrywu, a jego uczestnicy przestali być anonimowi.

Świetliki chętnie przystały na pomysł wysłania im wspólnie zredagowanych życzeń na ręcznie zrobionych kartkach. Miłą myślą była świadomość emocji i wzruszeń, które będą towarzyszyć powstańcom podczas czytania kartek.