Zimowe Ptakoliczenie w Szkole Podstawowej w Węzinie

W piątek 28 stycznia 2017 roku chętni uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Jolanty Boss wzięli udział w 13 Zimowym Ptakoliczeniu, którego głównym organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy mieli zwrócić szczególną uwagę na gila.

To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą – w poszukiwaniu pożywienia – chętniej odwiedza miasta i wsie oraz bywa gościem w karmnikach. Podczas zimowej akcji liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka.
Nasze obserwacje najpierw odbyły się w szkole – przez okno (rozpoznawaliśmy i liczyliśmy ptaki przylatujące do karmnika) a potem wyruszyliśmy na krótki spacer wzdłuż wsi. Niestety w czasie naszych obserwacji nie natrafiliśmy na gila. Nasz karmnik odwiedzają wróble, mazurki, bogatki, modraszki i dzięcioł duży. Podczas spaceru zauważyliśmy jeszcze myszołowa. Jako przewodnik grupy zapisałam zaobserwowane gatunki i naniosłam je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie OTOP.

Uczestnicy ornitologicznego spaceru za swoje zaangażowanie w liczenie skrzydlatych przyjaciół, zostali nagrodzenie podkładkami z sylwetkami dzięciołów, podarowanymi przez W-MODN-Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, za które dziękujemy!

Jolanta Boss