Wyjazdowe warsztaty ornitologiczne

warsztaty.ornitologiczne05W sobotę, pierwszego października 2016 roku, 40 osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rychlikach, wraz z opiekunkami: Bożeną Mięsikowską, Alicją Kasperowicz i Justyną Grabowską brała udział w VI Ptasim Pikniku w Krynicy Morskiej.

Zajęcia, w których brali udział młodzi przyrodnicy miały na celu: aktywne obserwacje jesiennych migracji ptaków, rozpoznawanie gatunków ptaków w naturze i na ilustracjach, poznanie metod odłowu i obrączkowania ptaków wędrownych, zainspirowanie do własnych obserwacji przyrodniczych.
Uczniowie po rejestracji w punkcie centralnym Ptasiego Pikniku i pobraniu kart uczestnictwa zwiedzali stoiska edukacyjne różnych organizacji przyrodniczych. Organizatorzy poszczególnych stoisk przygotowali dla uczestników imprezy różnorodne quizy i konkursy. Za prawidłowe odpowiedzi w konkursach oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach terenowych sponsorzy przyznawali różne nagrody.

Ci ze smykałką do majsterkowania mogli samodzielnie zbudować budkę lęgową. Własnoręcznie wykonaną budkę lęgową można było zabrać ze sobą do domu.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję ćwiczenia swoich umiejętności w rozpoznawaniu ptaków oraz zgłębiania wiedzy na temat warunków ich życia.
Po posileniu się pieczoną przy ognisku kiełbaską, nasi podopieczni udali się na punkt morski, w celu obserwacji migrujących ptaków morskich, a później na Górę Pirata. W godzinach popołudniowych, po licznych atrakcjach i w dobrych humorach młodzież powróciła do Rychlik.
Dziękujemy Pani Wiesławie Kamińskiej z ECEE za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu a WFOŚiGW w Olsztynie za sfinansowanie dojazdu uczniów na wspaniałe zajęcia ornitologiczne.

Bożena Mięsikowska, ZS w Rychlikach