
W-MODN w Elblągu ogłasza kolejną edycję konkursu fotograficznego o tematyce przyrodniczej, adresowaną do nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych (kl. 4-8) i ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego. Tematem konkursu w roku szkolnym 2026/2027 będzie „Intymny świat roślin”.
Konkurs fotograficzny na rok szkolny 2026/2027 zaprasza do Podróży w Naturze całej Polski i kieruje naszą uwagę na wysublimowane aspekty życia roślin takie jak kwitnienie, zapylanie czy rozsiewanie nasion. Podglądajmy rośliny w różnych „intymnych„ sytuacjach. Dokumentując zmysłowy świat roślin, dostrzegajmy również życie określonych biocenoz i ekosystemów w szerszym ekologicznym spektrum. Fotografujmy to, co naszym zdaniem szczególnie cenne, zaskakujące, oryginalne i afirmujące szczególne piękno kwiatów. Pojęcie piękna jest ze swojej natury subiektywne - dobre zdjęcie jest między innym dobre dlatego, że wyróżnia się właśnie subiektywnym, nieraz bardzo osobistym widzeniem świata.
Cele edukacyjne znajdą Państwo w Regulaminie konkursu. Proszę o uważne przestudiowanie jego zapisów. Nauczycieli, którzy podejmą się promocji konkursu wśród uczniów swojej szkoły, zachęcam do wprowadzenia ich w tematykę, wyjaśnienia pojęć botanicznych i przeprowadzenia podopiecznych przez kolejne jego etapy. Zaproponowany konkurs nie sprowadza się jedynie do mrugnięcia migawki aparatu fotograficznego, bo tę czynność wykonuje automat, reszta należy do twórcy. Zadaniem nauczyciela jest między innymi rozszerzenie przestrzeni edukacyjno-wychowawczej, w której uczeń funkcjonuje, o świadome poznawanie Natury. Udział w konkursie może być elementem (jednym z zadań) projektu edukacyjnego, w którym uczeń poszerza wiedzę na temat roli roślin i różnorodności ekologicznej w funkcjonowaniu ekosystemów. Mądrość kwitnących roślin to fascynujący temat, który łączy biologiczną pomysłowość z poetycką metaforą życia, rozwoju i odporności. Rośliny uczą nas subtelności, cierpliwości i życia w zgodzie z naturą, dlatego włączmy fotografowanie przyrody do wiosennych spacerów, letnich wojaży i jesiennych obserwacji fenologicznych, a odkryjemy całe dobrodziejstwo przebywania w naturze. Spróbujmy iść wolniej, spojrzeć uważniej. Poczujmy całą wielowymiarowość i zmysłowość otaczającej nas przyrody. Weźmy pod lupę kwiaty, bo każdy z nas ma zdolność obserwacji, i uczmy się od nich życia…
„Roślina daje człowiekowi zdumiewający przykład nieposłuszeństwa, odwagi, wytrwałego uporu i pomysłowości. Gdybyśmy użyli bodaj części energii, na jaką zdobywa się kwiat w ogrodzie dla zwalczenia różnych utrapień życia, które i nas gnębią, z pewnością nasz los mógłby się zmienić”.
Maurice Maeterlinck, 1907
Proszę o zapoznanie się ze szczegółowym Regulaminem i wzorem załącznika Nr 1. Fotografię w wersji papierowej należy przesłać wyłącznie za pośrednictwem szkoły/placówki do 30 września 2026 r. Podsumowanie konkursu odbędzie się w Elblągu podczas konferencji zatytułowanej „Intymny świat roślin - kwiatowa różnorodność a funkcjonowanie ekosystemów. ”.
Ziemia śmieje się kwiatami. – Ralph Waldo Emerson
Zapraszam do udziału w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego.
Konsultant ds. biologii W-MODN w Elblągu
Janina Meller
