Wojewódzki Konkurs Fotograficzny Podróże w Naturze 2023

Konsultant ds. biologii W-MODN w Elblągu ogłasza kolejną edycję konkursu fotograficznego o tematyce przyrodniczej, adresowaną do nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych (kl. 4-8) i ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego. Tematem konkursu w roku szkolnym 2023/2024 są „Leśne reminiscencje — w poszukiwaniu czystego powietrza”.

Mamy wiosnę, a po niej wakacje, czas wędrówek i podróży na łono natury, czas budzenia się i bujnego rozkwitu przyrody. Z dużym wyprzedzeniem informuję o nowym konkursie, aby zachęcić Państwa do fotografowania lasu nie tylko w jesiennej szacie, lecz również w okresie wiosenno-letnim.

Każda z dotychczasowych edycji konkursu przebiegała pod innym hasłem i z reguły poruszała najbardziej aktualny problem środowiskowy. Rok 2022 poświęcony był środowiskom wodnym i ich zagrożeniu. Edycja na rok 2023 nawiąże do tematu czystości powietrza. Każdy uczestnik konkursu może przedstawić tylko jedno zdjęcie lasu, któremu nada tytuł i opatrzy opisem przyrodniczym w specjalnie dołączonej metryczce. Fotografia powinna promować region Warmii, Mazur lub Powiśla i przedstawiać w interesujący sposób las, drzewa jako wielofunkcyjny ekosystem i rezerwuar czystego powietrza. Może też poruszać zagrożenia dla tego ekosystemu.

Konkurs w sposób istotny wpisuje się w założenia Programu Czyste Powietrze, ponieważ prowadzi do wniosku, że ochrona lasów i ich dobrostan ma istotne znaczenie dla utrzymania jakości życia na Ziemi.
Szczegółowy regulamin i wzory załączników zostaną podane na początku nowego roku szkolnego 2023/2024. Fotografie będzie można przesyłać do października 2023 r. Podsumowanie konkursu odbędzie się w Elblągu podczas konferencji zatytułowanej: „Bitwa o czyste powietrze w krajobrazie kulturowym Warmii, Mazur i Powiśla”.

Zachęcam Państwa do udziału w fascynującej przygodzie, jaką jest fotografowanie przyrody i wzięcie pod rozwagę motta: „Najpiękniejszy jest las najzwyklejszy”.

Pozdrawiam wiosennie!
Konsultant ds. biologii — Janina Meller.