Wojewódzki Konkurs Fotograficzny Podróże w Naturze 2023

W-MODN w Elblągu ogłasza kolejną edycję konkursu fotograficznego o tematyce przyrodniczej, adresowaną do nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych (kl. 4-8) i ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego. Temat konkursu w roku szkolnym 2023/2024: „Leśne reminiscencje — w poszukiwaniu czystego powietrza”.

Minęły wakacje, czas wędrówek i podróży na łono natury, kończy się czas bujnego rozkwitu przyrody ale trwa pora obfitości. Z dużym przekonaniem o Państwa zaangażowaniu zapraszam do udziału w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, którego obiektem i bohaterem jest las. Mam nadzieję, że zostaną przedstawione zdjęcia lasu nie tylko w jesiennej szacie, lecz również te z pozostałych pór roku, które znajdują się w Państwa zasobach.

Każda z dotychczasowych edycji konkursu przebiegała pod innym hasłem i z reguły poruszała najbardziej aktualny problem środowiskowy. Rok 2023 poświęcony był środowiskom wodnym i ich zagrożeniu. Edycja na rok 2023 nawiązuje do tematu czystości powietrza. Każdy uczestnik konkursu może przedstawić tylko jedno zdjęcie lasu, któremu nada tytuł i opatrzy opisem przyrodniczym w specjalnie dołączonej metryczce. Fotografia powinna promować region Warmii, Mazur lub Powiśla i przedstawiać w interesujący sposób las jako wielofunkcyjny ekosystem i rezerwuar czystego powietrza. Może też poruszać zagrożenia dla tego ekosystemu.

Konkurs w sposób istotny wpisuje się w założenia Programu Czyste Powietrze, ponieważ prowadzi do wniosku, że ochrona lasów i ich dobrostan ma istotne znaczenie dla utrzymania jakości życia na Ziemi.
Proszę o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem i wzorami załączników. Fotografię należy przesyłać do 10 października 2023 r. Podsumowanie konkursu odbędzie się w Elblągu podczas konferencji zatytułowanej „Bitwa o czyste powietrze w krajobrazie kulturowym Warmii, Mazur i Powiśla”, którą zaplanowano na 24 listopada 2023 roku.

Zachęcam Państwa do udziału w fascynującej przygodzie, jaką jest fotografowanie przyrody i wzięcie pod rozwagę motta: „Najpiękniejszy jest las najzwyklejszy”.

Załączone pliki:

Konsultant ds. biologii W-MODN w Elblągu
Janina Meller