Warsztaty terenowe dla nauczycieli: „Na tropie czystego powietrza i zaklętej historii – z wysokości Wzgórz Dylewskich po dolinę rzeki Drwęcy”

Konsultantki ds. biologii i historii Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zapraszają na dwudniowe warsztaty terenowe, które odbędą się 25 - 26 czerwca 2024 r. (wtorek, środa) po zakończeniu roku szkolnego). Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Prosimy o uważne przeczytanie artykułu do końca, aby nie pominąć ważnych informacji organizacyjnych.

Celem warsztatów jest poznanie walorów przyrodniczych i historycznych kolejnych miejsc na Warmii i Mazurach, które leżą w obszarze Zielonych Płuc Polski. Wędrówkę rozpoczniemy w Kurzętniku od „Spaceru w chmurach” nad Kurzą Górą a zakończymy w Brodnickim Parku Krajobrazowym, na styku województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Udamy się w miejsca, gdzie powietrze i wody czyste, aby dowiedzieć się jakimi walorami wyróżnia się leśno-pojezierny krajobraz Doliny Drwęcy - obszar specjalnej ochrony ptaków. Brodnica to miasto, które z pewnością zachwyci miłośników historii, zabytków i różnych stylów architektonicznych. W ramach edukacji ekologicznej Brodnicki Park Krajobrazowy oferuje nam między innymi zajęcia na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej „Bobrowiska”, biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu Skarlanki na północ od Grzmięcy. Na trasie ścieżki będzie możliwość zobaczenia elektrowni wodnej, wylęgarni ryb, torfowiska z rosiczką i bagnem zwyczajnym. Planujemy też wizytę w ośrodku ekologicznym "Eko — Gaj" oraz kajakową wycieczkę dydaktyczną z jeziora Strażym do rezerwatu florystycznego "Bachotek".

Orientacyjny program

25 czerwca 2024 (wtorek)

7.30 — Wyjazd autokaru z Elbląga — parking przy sklepie Jantar, Al. Odrodzenia 10 (na Zawadzie).

 1. Przejazd autokarem do Kurzętnika.
 2. Kurzętnik:
  • Zwiedzanie ruin zamku oraz spacer edukacyjny drewnianą ścieżką, prowadzącą na szczyt mierzącej 35 metrów wieży widokowej na Kurzej Górze, która daje możliwość podziwiania przepięknej panoramy pradoliny Drwęcy i zapoznania się z ciekawą historią Kurzętnika. Interaktywne instalacje, przeniosą nas w czasy, gdy Kurzętnik tętnił życiem, a nad miastem wznosił się warowny zamek, świadek niezwykłych wydarzeń historycznych (kulisy bitwy pod Grunwaldem).
 3. Przejazd do Brodnicy.
 4. Brodnica:
  • Obiad w Brodnicy.
  • Zwiedzanie ruin Zamku Krzyżackiego i miasta.
  • Wieczorny spacer przez miasto nad jezioro Niskie Brodno.
  • Kolacja „na mieście”.
  • Nocleg w hotelu „U Bosmana”.

26 czerwca 2024 (środa)

 1. Śniadanie w hotelu „U Bosmana”.
 2. Przejazd autokarem do Grzmięcy.
 3. Grzmięca – siedziba Brodnickiego Parku Krajobrazowego (BPK).
  • Spotkanie z pracownikami BPK w sali dydaktycznej – oferta edukacyjna.
  • Zwiedzanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj”.
  • Zajęcia terenowe na pieszej ścieżce dydaktycznej "Bobrowiska".
  Trasa ok. 4 km prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu Skarlanki na północ od Grzmięcy. Możliwość zobaczenia elektrowni wodnej, wylęgarni ryb, torfowiska z rosiczką i bagnem zwyczajnym. Oznaczanie czystości powietrza za pomocą skali porostowej, mchów i ptaków.
  • Obiad – „Las a może jezioro. Natalia Obojska”
  • Spływ kajakową ścieżką dydaktyczną.
  Trasa rozpoczyna się w Grzmięcy nad brzegiem jeziora Strażym. Po przepłynięciu jeziora (ok. 400 m) dopływamy do półwyspu o nazwie "Okopy", gdzie znajdują się ślady grodziska wczesnośredniowiecznego. W czasie wyprawy poznajemy m. in. roślinność wodną, połacie chronionych grzybieni białych. Dalej trasa prowadzi zabagnioną doliną rzeczną o dł. 2,5 km wzdłuż rezerwatu "Bachotek" utworzonego w celu ochrony kłoci wiechowatej, miejsc lęgowych kaczek, łabędzi, łysek i perkozów. Całkowita długość trasy wynosi ok. 9 km i kończy się w Bachotku, jednak, ze względu na reżim czasowy zostanie odpowiednio skrócona.
 4. Powrót do Elbląga w godzinach wieczornych.
  Deklarację udziału w wyjeździe edukacyjnym należy przesłać za pomocą formularza rejestracyjnego:

Pierwszeństwo na liście uczestników mają nauczyciele należący do "Sieci pasjonatów przyrodniczo-historycznych warsztatów terenowych". Koszt wyjazdu dla uczestnika wynosi 300 zł i obejmuje między innymi: nocleg + śniadanie, 2 obiady, organizację spływu. Wpłaty należy dokonać w maju 2024 na konto WMODN w Elblągu: Nr konta Santander Bank Polska SA 38 1090 2718 0000 0001 4650 1729
Przewóz autokarem oraz koszt przewodnika i biletów wstępu (Kurzętnik) dofinansowany z NFOŚiGW w ramach Programu Czyste Powietrze 2024.

Szczegółowe informacje będą udzielane osobom, które zgłoszą udział w warsztatach za pomocą formularza elektronicznego.

Serdecznie zapraszamy

Janina Meller- konsultant ds. biologii (j.meller@wmodn.elblag.pl)
Irena Poździech – konsultant ds. historii (i.poździech@wmodn.elblag.pl)