„O tym jak elfy ze śmieciowymi potworami walczyły, czyli szkolne przygody Klemensa i Teofila” – Lokalny Dzień Akcji w SOSW nr 2 w Elblągu

Za tym tajemniczym hasłem kryje się wydarzenie ekologiczne, które miało miejsce 21 kwietnia 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu. Teofil i Klemens to skrzaty, które uczą młodych ludzi umiejętności wypracowania rozwiązań na problemy związane z ochroną środowiska i umiejętności wcielenia w życie zmian, w tym również tych dotyczących zachowań i postaw, one też patronują Lokalnemu Dniu Akcji zorganizowanemu w Ośrodku w ramach Kampanii Litter Less – Śmieci mniej!

W projekcie mogą uczestniczyć placówki, które są zarejestrowane w tegorocznej edycji Programu Szkół dla Ekorozwoju oraz placówki, które posiadają certyfikat Zielonej Flagi na trzy lata. Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu od lat wiedzie prym w działaniach służących ochronie środowiska, więc z ogromną przyjemnością i poczuciem misji przystąpiła do działań. Zaczęło się od licznych zajęć edukacyjnych, ale najbarwniejszy i najważniejszy dla dzieci okazał się „Marsz śmieciowych potworów”. Dzieci i uczniowie z zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem przedszkoli i szkół pod opieką nauczycieli i wolontariuszy przeszli barwnym i głośnym korowodem ulicami miasta w przebraniach zrobionych z surowców wtórnych, przy dźwiękach instrumentów wykonanych także z surowców wtórnych głosząc hasła perspektywy 4 R (refuse - reduce - reuse - recycle). W ten sposób dzieci przypominały wszystkim o nadchodzącym Dniu Ziemi i poważnym problemie śmiecenia i widoczności śmieci w naszym otoczeniu. Tuż po powrocie do placówki odbył się „Bal Klemensa i Teofila”, podczas którego dokonano wyboru królowej i króla śmieciowych potworów, po czym przebrania uczestników imprezy zostały „posegregowane”.

Podczas Lokalnego Dnia Akcji w placówce na dzieci czekało wiele zabaw, gier i zadań o tematyce ekologicznej, a w każdej klasie można było wykonać doświadczenie chemiczne. Podczas imprezy podsumowany został także konkurs plastyczno - techniczny „Drugie życie śmieci”, a nad wszystkim czuwały skrzaty – Klemens i Teofil.
Tak ważne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez gości, to przyjaciele Ośrodka – pan Jarosław Mytych z Nadleśnictwa Elbląg oraz pani Marta Piekarska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, którzy czuwali nad merytoryczną stroną LDA.

Najważniejszym celem Lokalnego Dnia Akcji w Ośrodku było zwiększenie wiedzy społeczności szkolnej i lokalnej na temat konsekwencji degradacji środowiska naturalnego oraz wskazanie, jak można pomóc chronić Ziemię między innymi przez przyjęcie perspektywy 4R poprzez zredukowanie ilości powstających i nieposegregowanych odpadów.

Projekt Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu pt. „O tym jak elfy ze śmieciowymi potworami walczyły, czyli szkolne przygody Klemensa i Teofila”, został sfinansowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska ze środków pochodzących z Wirgley Company Foundation.

Marzena Żachowska, SOSW Nr 2 w Elblągu