Lelkowo z ptakami za pan brat

lelkowo.ptaki03Szkoła Podstawowa w Lelkowie już od pięciu lat bierze aktywny udział w akcjach proponowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Różnorodne działania przyrodnicze prowadzone są w ramach programu edukacyjnego „Przyroda wokół nas - Ptaki” realizowanego przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.Tegoroczne Europejskie Dni Ptaków spędziliśmy na Mierzei Wiślanej, gdzie wzięliśmy udział w „VI Ptasim Pikniku”. Uczniowie klasy III pod opieką p. Anny Andrejuk-Klufas i p. Anny Rutkowskiej wczesnym rankiem 1 października pojechali do Krynicy Morskiej w celu bliższego poznania i obserwacji dzielnych ptasich podróżników.
Program pikniku był niezwykle interesujący, mnóstwo quizów, gier i konkursów sprawiło, że czas płynął bardzo szybko. Po rejestracji rozpoczęliśmy obserwacje ptaków, a następnie zwiedzaliśmy stanowiska przygotowane przez różne organizacje przyrodnicze. Doświadczeni ornitolodzy, leśnicy i pasjonaci przyrody dzielili się wiedzą z przybyłymi na piknik. Nasi uczniowie słuchali ciekawych opowieści na temat „podniebnych przyjaciół”, wsłuchiwali się w ptasie odgłosy, poznawali tajemnice ich życia oraz odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki. Wszystko było zorganizowane w sposób przyjazny dziecku tak, że poprzez zabawę rozbudzano ciekawość naszych podopiecznych. Najwięcej emocji w dzieciach wzbudzało obrączkowanie ptaków a następnie ich samodzielne wypuszczanie na wolność. Wspólnymi siłami zbudowaliśmy budkę lęgową. Otrzymaliśmy wiele ciekawych gier, książek, broszur i plakatów, które posłużą nam podczas szkolnych zajęć. Piknik zakończył się ogniskiem, podczas którego uczestnicy dzielili się zdobytymi wrażeniami.

Tegorocznym Europejskim Dniom Ptaków towarzyszyła miła, przyjazna atmosfera i słoneczna pogoda, co było ważne podczas zajęć plenerowych. Ogromne zainteresowanie i ciekawość uczniów jest najlepszym dowodem na to, że udział w takich akcjach stanowi urozmaicenie zajęć szkolnych, wzbogaca wiedzę, doskonali umiejętności, a także rozwija pasje przyrodnicze. Udział w imprezie możliwy był dzięki Elbląskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej i finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Teraz będziemy przygotowywali się do kolejnej akcji proponowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – będzie to „Zimowe ptakoliczenie 2017”.

Anna Andrejuk-Klufas
Anna Rutkowska