Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zaprasza nauczycieli, kadrę kierowniczą szkół i placówek oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji inaugurującej nowy rok szkolny organizowanej przez nasz Ośrodek 4 września 2024 r. w sali kinowej Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przy Pl. Jagiellończyka 1 w Elblągu.
Tematem przewodnim będzie znaczenie dobrych relacji dla sukcesu edukacyjnego. Podczas konferencji poruszymy także kwestie związane z nowymi możliwościami użycia sztucznej inteligencji w obszarze edukacji, przy uwzględnieniu zagrożeń wynikających z jej nieetycznego wykorzystania.
Przedstawimy również podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/25 oraz planowane w systemie oświaty zmiany. Na koniec spotkania zapraszamy na debatę na temat jakości edukacji w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście wyników egzaminów zewnętrznych.
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wybitnych ekspertów ze świata nauki. Nasi prelegenci:
- Dr hab. inż. Piotr Szczuko. Profesor uczelni w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej. Od roku 2007 pełni rolę głównego wykonawcy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych dotyczących automatycznej analizy strumieni audio i wideo w celu wykrywania zagrożeń przez systemy inteligentnego monitoringu. Jest autorem i współautorem ponad 80 referatów konferencyjnych, rozdziałów w książkach i artykułów.
- Dr hab. Joanna Mytnik. Dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej, pasjonatka projektowania procesów uczenia się za pomocą niestandardowych metod i narzędzi (UX i design thinking). Posiada ponad 20 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej ze studentami i nauczycielami. Tworzy narzędzia edukacyjne wspierające proces uczenia się, współpracę, budowanie zaufania w grupie edukacyjnej i dbania o relacje.
- Dr Irena Sorokosz. Dr nauk humanistycznych w zakresie psychologii (Uniwersytet Gdański, 2004), prof. ANS w Elblągu. Od 26 lat pracuje jako nauczyciel akademicki, realizując zajęcia na kierunku pedagogika, filologia i psychologia. W dorobku naukowym posiada ponad 60 artykułów, jest autorką monografii zatytułowanej „Wybrane aspekty funkcjonowania uczniów w sytuacjach stresu szkolnego” oraz współautorką dwóch monografii pod tytułem: „Psychospołeczne wyznaczniki funkcjonowania ucznia we współczesnej szkole i codzienność współczesnego seniora”. Obszar zainteresowań badawczych to: problemy edukacyjne i wychowawcze, stres szkolny, rozwój osobisty i zawodowy. Posiada wieloletnie doświadczenia jako diagnosta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz jako psycholog szkolny.
Program konferencji
11:45 – 12:00 Rejestracja uczestników
12:00 – 12:20 Otwarcie konferencji. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 oraz planowane zmiany w systemie oświaty. Tomasz Szuszkiewicz, dyrektor W-MODN w Elblągu
12:20 – 13:10 Nowe możliwości użycia sztucznej inteligencji w obszarze edukacji oraz zagrożenia wynikające z jej nieetycznego wykorzystania: dezinformacja i deep fake. dr hab. Inż. Piotr Szczuko.
13:10 – 14:00 Czego potrzebuje mały i duży człowiek, by móc uczyć się w szkole – rzecz o mózgu i relacjach. dr hab. Joanna Mytnik.
14:00 – 14:35 Kondycja psycho-społeczna uczniów w oparciu o czynniki zdrowia psychicznego. dr Irena Sorokosz.
14:35 – 15:05 Przerwa
15:05 – 15:50 Debata. Moderator: Marlena Derlukiewicz — nauczyciel — konsultant ds. języka polskiego, edukacji czytelniczej i rozwijania kreatywności (W-MODN w Elblągu).
Zainteresowane osoby prosimy o jak najszybsze potwierdzenie swojego udziału za pomocą formularza rejestracyjnego. Udział w konferencji jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu formy doskonalenia.
Zapraszam
Tomasz Szuszkiewicz p.o. dyrektora W-MODN w Elblągu