27 kwietnia 2018 roku w gościnnych progach Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu rozbrzmiewała dziś „leśna” muzyka. Uczestnicy Festiwalu Leśnej Piosenki pt. „Cztery pory roku w lesie” udowodnili, że przygotowanie występu, zaprezentowanie się na scenie oraz odbiór muzyki przez innych uczestników – to dawka tak silnych przeżyć, iż wiedza i wrażliwość przyrodnicza, która w piosenkach jest przekazywana, jeszcze długo będzie rozbrzmiewać w uszach i sercach. I tak niewątpliwie się staje, gdy w działania edukacyjne włączymy muzykę, spontaniczną i nieskrępowaną twórczość dzieci.
W Festiwalu udział wzięły wspaniałe elbląskie przedszkolaki - dzieci z Przedszkola nr 3, Przedszkola nr 10, Przedszkola nr 11, Przedszkola nr 13, Przedszkola nr 19, Przedszkola nr 23, Przedszkola nr 29, Przedszkola nr 33, dzieci z Przedszkola Specjalnego SOSW nr 2 oraz fantastyczne dzieci z Przedszkola Bajkowy Las z Tolkmicka.
Nie zabrakło też utalentowanych wykonawców z elbląskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 16, Szkoły Podstawowej nr 18, Szkoły Podstawowej nr 19, Szkoły Podstawowej nr 23, Elbląskiej Akademickiej Szkoły Podstawowej, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu oraz Szkoły Podstawowej działającej w SOSW nr 2 w Elblągu. Aż 33 wykonawców (soliści, duety, zespoły) zaprezentowało swój warsztat muzyczny i przede wszystkim ogromną wrażliwość na otaczającą nas przyrodę.
Głównym organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu, którego projekt „Tajemnice Hoggo - badam, doświadczam, działam!” został laureatem ogólnopolskiego programu Eko Odkrywcy 5. Organizatorami Programu są Henkel, drogeria Rossman i Fundacja Nasza Ziemia, której przedstawicielka, pani Ula Fabianiak, zaszczyciła nas swoją obecnością.
Głównym celem projektu „Hoggo i tajemnice lasu…” jest zwiększenie wiedzy dzieci i młodzieży z zakresu edukacji leśnej i ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem podejmowania konkretnych działań poprawiających stan środowiska naturalnego w najbliższej okolicy. A wśród wielu ekologicznych zadań do realizacji był też Festiwal. Nie mógłby się on jednak wydarzyć, gdyby nie ścisła współpraca z Nadleśnictwem Elbląg, CSE „Światowid”, Parkiem Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”, Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz Zespołem Szkół Mechanicznych, szkoły, której uczniowie pod opieką wychowawcy regularnie wspierają działalność Ośrodka.
W imieniu organizatorów składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom Festiwalu Leśnej Piosenki.
Autor zdjęć: uczeń ZSM w Elblągu, Jakub Rozentalski