
Zapraszamy do udziału w wyjątkowej formie doskonalenia zawodowego pt. „Szlakiem europejskich bibliotek – Kopenhaga”, która łączy rozwój kompetencji zawodowych z inspirującym poznawaniem przestrzeni jednej z najbardziej przyjaznych kulturze i czytelnictwu stolic Europy – Kopenhagi. To propozycja dla osób, które chcą wyjść poza schemat i zobaczyć, jak idee bibliotekarstwa, edukacji czytelniczej i pracy z użytkownikiem funkcjonują w szerszym, europejskim kontekście.
Dla kogo?
- Nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- Nauczycieli bibliotekarzy z bibliotek pedagogicznych.
- Nauczycieli zainteresowanych rozwijaniem czytelnictwa i kompetencji informacyjnych uczniów.
- Nauczycieli poszukujących inspiracji do działań poza klasą i biblioteką.
Co zyskasz?
- Poznasz funkcjonowanie Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze jako przykładu nowoczesnej biblioteki,
- spojrzysz na rolę bibliotek w rozwijaniu kompetencji czytelniczych, informacyjnych i medialnych z perspektywy europejskiej,
- zdobędziesz inspiracje do wykorzystania edukacji outdoorowej w pracy nauczyciela bibliotekarza,
- wzbogacisz swój warsztat o pomysły na działania promujące czytelnictwo i aktywizujące uczniów,
- zobaczysz, jak przestrzeń miasta może stać się naturalnym środowiskiem uczenia się.
Kiedy? 27 maja 2026, godz. 6:00 - 28 maja 2026, godz. 24:00
Gdzie? Kopenhaga, Dania
W programie m.in.:
- wizyta w Bibliotece Królewskiej „Czarny Diament”,
- spacer po klimatycznej dzielnicy Nyhavn,
- zwiedzanie zamku Rosenborg i pałacu Amalienborg,
- spotkanie z symbolami miasta: Małą Syrenką oraz fontanną Gefion,
- godzinny rejs kanałami i spojrzenie na miasto z innej perspektywy,
- wycieczka autobusowa Hop-on Hop-off po Kopenhadze.
Zajęcia prowadzone są w oparciu o komentarz metodyczny organizatorów z naciskiem na praktyczne wykorzystanie obserwacji w pracy nauczyciela bibliotekarza.
Koszt? 1800 zł.
Koszt udziału w szkoleniu obejmuje:
- koszt biletów lotniczych na trasie Gdańsk – Kopenhaga – Gdańsk,
- koszt dojazdu z/na lotnisko – Kopenhaga centrum
- zakwaterowanie w hotelu Good Morning City Copenhagen Star w pokoju 4-osobowym ze śniadaniem,
- bilet na rejs kanałami Kopenhagi,
- bilet na Hop-on Hop-off.
Dojazd na lotnisko w Gdańsku we własnym zakresie. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 20 kwietnia 2026 roku.
Ewentualne rezygnacje przyjmowane będą do 24 kwietnia 2026 roku. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W sprawach organizacyjnych proszę kontaktować się z p. Magdaleną Chojnacką – tel. 556435252 lub m.chojnacka@wmodn.elblag.pl
Zapraszamy!
Anna Szeląg
nauczyciel-konsultant ds. bibliotek systemu oświaty; kompetencji cyfrowych i medialnych
Marlena Derlukiewicz
nauczyciel-konsultant ds. języka polskiego, edukacji czytelniczej i rozwijania kreatywności, informacji pedagogicznej
